Hasta Yorumları
VİDEOLAR

Jinekomasti

telefon +90312 220 4426
Jinekomasti

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde meme büyümesine jinekomasti denir. Tahmin edilenin aksine çok sık görülen bir problemdir. Meme kadınsal bir organ olmasına rağmen, erkekte işlevsiz olsa da mevcuttur. Büyük olması ise erkekte erkeksi görünümü olumsuz etkileyip sosyal yönden rahatsız edicidir.

Jinekomasti operasyonları erkelerde en sık yapılan 3. estetik cerrahi operasyonudur.

Yenidoğan ve ergenlik döneminde fizyolojik (geçici) olarak görülür. Hormon patolojileri, karaciğer ya da tiroid hastalıkları, bazı ilaçların kullanımı gibi birçok nedenle jinekomasti görülebilir. Ancak jinekomasti şikayeti olan erkeklerin %90'dan fazlasında ortada bilinen bir sebep yoktur.

Jinekomasti Neden Olur?

 1. Ergenlik döneminde erkeklerde meme büyümesi doğaldır. Hormonal geçiş döneminde büyüme, dolgunluk ve hassasiyet beklenir. Geçici olması gereken bu durum, muhtelif sebepler ile kalıcı hale gelirse Jinekomasti adı verilir. Özellikle bu dönemde kilo fazlalığı olan genç erkeklerde Jinekomasti gelişme olasılığı daha yüksektir. Çoğu jinekomasti vakası ergenlikten sonra kendiliğinden düzelir.
 2. Jinekomasti çoğunlukla yukarıda tanımlandığı şekilde karşımıza çıkmasına rağmen, bazen hormonal, tümoral nedenler (testis tümörü ) veya kullanılan ilaçlara bağlı olarak, tek veya çift taraflı jinekomastiye rastlanabilir.
 3. Nadir de olsa bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Erkeklik hormonu azlığına sebep olan sendromik hastalıklar (Klinefelter’s Sendromu),orşiektomi (testislerin herhangi bir sebeple alınması),östrojen artışına sebep olan testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, hormon salgılayan tümörler, karaciğer ve akciğer tümörleri gibi durumlarda Jinekomasti görülebilir. Böbrek yetmezliği, siroz, hemodiyaliz, tiroid hastalıkları (hipertroidi, hipotroidi),, hermafroditizm, uzun süreli ilaç kullanımları (alkol, amfetamin, simetidin, trisiklik antidepresanlar, marihuana, vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroidler, vs) durumunda da Jinekomasti vakalarına rastlanabilir. Testis travmaları ve radyasyon, erişkin dönemde kabakulak enfeksiyonları, omurilik zedelenmeleri, HIV enfeksiyonu da etiyolojide yer alır. Yetersiz beslenme ve alkolizm, hormon kullanımı da jinekomastiye sebep olabilir.
 4. İleri yaşlarda erkeklerde de sıkça görülen bir durumdur. İleri yaş grubu erkeklerde yağlanma ve deri sarkması sebebi ile çoğunda Jinekomasti görülür. Ancak jinekomastinin en sık sebebi idiopatik (herhangi bir sebebe bağlı olmayan) Jinekomastilerdir.

Çoğunlukla ergenlik öncesi ve sırasında alınan fazla kiloların jinekomastiye sebep olduğu düşünülmektedir. Fazla yağ dokusu erkeklik hormonu östrojene (kadınlık hormonu) dönüşmesini arttırır. Bazı hormonal dengesizlikler de suçlanmaktadır. Bu dengenin bir şekilde östrojen lehine bozulması jinekomastiye eğilimi arttırabilir.

jinekomasti ameliyatı ankara

Jinekomastinin sağlık açısından zararı var mı?

Jinekomasti sağlık açısından bir zararı yoktur. Estetik açıdan ciddi sorunlar yaratır. Jinekomastisi olan kişiler bol kıyafetler giyinerek, kambur yürüyerek, t-shirt yerine gömlek giymeyi tercih ederek bunu gizlemeye çalışırlar. Özellikle yaz aylarında denize bunu gizlemek için denize bile girmezler.

Jinekomasti nedenleri ve tedavisi

Jinekomasti nedenleri kadar nasıl anlaşılacağı da önemlidir. Jinekomasti nasıl anlaşılır sorusunun cevabını bulabilmek için, herhangi bir sistemik hastalık veya hormonal bir bozukluk ayırıcı tanısı için detaylı bir öykü, çeşitli görüntüleme teknikleri ve hormon analizleri gerekebilir. Herhangi bir sistemik patoloji düşünülmeyen jinekomastilerde tedavi aşamasına geçilir.

Jinekomasti tedavisinde eğer varsa altta yatan sebebin ortadan kaldırılması önceliklidir. Jinekomasti çözümü amacı ile öncelikle gerekli kan ve hormonal tetkiklerine ve gerekirse radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Jinekomasti nedenlerinden olan bir ilaç kullanımı varsa kesilir, jinekomasti sebeplerinden olan tümöral bir kitle veya hastalık varsa radyolojij ve laboratuar yöntemler ile tespit edilir. Jinekomasti neden olur sorusunun cevabı genellikle idiopatik (altta yatan herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın) jinekomastidir.

Jinekomasti Ameliyatı Ankara

Jinekomasti Ameliyatı için günümüzde temel olarak 2 yaklaşım vardır.

Erkek meme küçültme ve meme dokusu çıkartılmasını içeren açık cerrahi yaklaşımı: Meme areola(kahverengi kısım) altından yarımay şeklinde bir kesi ile fazla meme dokusunun çıkartılması işlemi. Erkek meme küçültme ve meme dokusu çıkartılmasını içeren açık cerrahi yaklaşım mutlaka vaser liposuction ile birlikte yapmayı tercih ediyorum. Vaser liposuction ile meme bölgesi şekillendirilip, yağ dokular alınır. Sonrasında fazla olan erkek meme dokusu(gland) traşlanarak alınır. Eğer hastada meme derisinde aşırı derecede sarkma varsa; fazla derinin çıkartılıp meme başının ideal konumuna getirilmesi ameliyatı da yapılır.

Vaser liposuction ile jinekomasti düzeltilme yaklaşımı: Vaser ile jinekomasti tedavisi günümüzdeki en yeni ve en etkili tedavi yöntemlerinin başında gelir. Yüksek frekansta Ultrasonik ses dalgaları kullanılarak yapılan vaser ile yağ aldırma tedavisi, erkeklerde göğüs küçültme (jinekomasti) tedavisinde ve tüm vücutta yağ aldırma işlemlerinde etkili ve başarılı bir tedavi yöntemidir. Vaser Liposuction olarak bilinen bu tedavi de; yüksek frekanstaki ses dalgaları ile spesifik olarak yağ hücrelerini hedeflediğinden; damarlar, sinirler ve bağ dokusuna zarar vermez.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2020

Tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi jinekomasti ameliyatı fiyatı hastanın muayenesi sonrası yapılacak işlemlerin çerçevesine göre belirlenir. Jinekomasti ameliyatı fiyatları Ankara operasyonun yapıldığı hastane, Jinekomasti ameliyatı yapan cerrahın tecrübesine ve uygulanan ameliyat tekniğine göre değişkenlik gösterebilir. Jinekomasti operasyonu fiyatları hakkında detaylı bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Vaser liposuction ile jinekomasti ameliyatı avantajları nelerdir?

 1. Vaser liposuction ile yapılan jinekomasti operasyonları dokuya saygılı bir teknik olup çevre damar, sinir ve bağ doku bileşenlerine zarar vermediğinden kanama ve morluk daha az olur. Hastalar erken dönemde veya bölgesel yağ aldırma ameliyatlarında; daha az ağrı, şişkinlik ve morluk görünmesinin ana nedeni bu cihazın yağ hedefli olmasıdır.
 2. Ameliyat sonrasında hızlı iyileşme süreci, hastaların normal hayatlarına diğer tedavi seçeneklerine göre daha hızlı dönüşleri mümkündür.
 3. Birkaç milimetre büyüklüğünde kesiler ile tüm ameliyat tamamlandığından operasyon sonrası iz (skar) problemi minimaldir.
 4. Vaser Liposuction bölgesel yağlanmaların tedavisinde kullandığımız etkili bir yöntemdir. Jinekomasti tedavisi yanı sıra aynı seansta karın, bel ve simit gibi bölgelerdeki yağ fazlalıklarından kurtulmak da mümkündür.
 5. Operasyon sonrası son derece konforlu ve ağrısızdır. Hastanede yatış gerektirmez.

Jinekomasti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Ergenlik döneminin bitimi yani 17 yaşından itibaren Jinekomasti ameliyatı yapılabilir. Ergenlik döneminde geçici olarak görülen jinekomasti şikayetlerinin gerçek jinekomastiden ayrımı çok önemlidir. Gerekli durumlarda hormonal tetkikler ve ultrasonografi tetkikleri ile jinekomasti nedenleri ortaya çıkartılabilir.

Jinekomasti ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Jinekomasti ameliyatı öncesi dönemde 10 gün süreyle aspirin alınmaması, yeşil çay, E vitamini ve benzeri kan sulandırıcıların içilmemesi önerilir. Ayrıca hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir. Ameliyattan 6 saat öncesi yemek ve su alımı durdurulur. (genel anestezi alınacağından)

Vaser liposuction ile jinekomasti ameliyatı ve sonrasındaki iyileşme dönemi nasıldır?

Operasyonlar genellikle genel anestezi altında yaklaşık 1 saat sürer. Yüksek frekanslı ses dalgaları (VASER) ile yağ dokusu defragmante edilip ince kanüller ile sıvı hale gelmiş bu yağ vücut dışına alınır.mİşlem 0,5 cm lik küçük tek kesiden yapılabilmektedir. Vaser Liposuction etkisi ile içi boşaltılan derinin kontraksiyonu (sıkılaşması) için de etkili bir yöntemdir. Hastalara ameliyat sonrası hava alabilen yelek tarzında konforlu bir korse giydirilir. Bu korsenin 2 hafta kadar kullanılması önerilir. Ameliyat sonrası ağrı şikayeti olmaz zira işlem sırasında içeriye verdiğimiz lidokainli solüsyonlar ağrıyı engeller. Aynı gün hasta evine gönderilir. Hasta 2-3 gün sonra günlük yaşamına dönebilir. Ameliyat bölgesinde ilk günlerde bir ödem, hassasiyet, ağrı hatta morluklar oluşabilir. Bunlar genellikle ilk 2-3 günden sonra giderek azalmaya başlar.

Jinekomasti ameliyatından sonra memelerim tekrar büyüyebilir mi?

Meme dokunuzdaki yağ hücre sayısı azaldığından kilo alma durumunda bile bu bölge avantajlı durumunu korur. Eğer çok aşırı kilo alınmaz ise jinekomastinin tekrar oluşma ihtimali yoktur. Bazı anabolik ilaçlar(kortizon, vücut geliştirme hormon ve steroidleri),aşırı alkol kullanımı nadir de olsa jinekomastinin tekrar oluşmasına sebep olabilir.

Jinekomasti tedavisi ameliyatsız olur mu?

Jinekomasti sebebi kullanılan ilaçlar veya tiroid,karaciğer gibi organ rahatsızlıklarına bağlı ise; ilaçların kesilmesi veya hastalığın tedavisi ile gerileyebilir. Ancak genellikle en etkili ve kesin jinekomasti tedavi yöntemi cerrahidir. Jinekomasti ameliyatı olanlar genellikle ameliyatsız yöntemleri denemiş ve başarısız olmuştur.

Jinekomasti ameliyatı sonrası jinekomasti korsesi giymek gerekli midir?

Jinekomasti ameliyatı sonrası jinekomasti korsesi giyilmesi oluşabilecek ödemi azaltıcı ve o bölgenin şekillenmesini kolaylaştırıcı etki gösterecektir. Göğüs bölgesindeki derinin kas yapılara yapışmasını hızlandırıcı etki gösterecek olan jinekomasti korsesi uygulamasını 2-3 hafta süre ile tavsiye ediyoruz. Jinekomasti ameliyatı olanlar bilir ki jinekomasti korsesi oldukça konforlu bir korsedir.

Vaser Liposuction Yaptıranlar1
 • Jinekomasti, ergenliğimden bu yana süren bir problemdi benim için. Doktor Tarık bey ile ilk görüşmede karar verdim ameliyat olmaya. Tarık hoca işinin ehli ve ekibi de son derece güler yüzlü ve ilgili.

  14.10.2020 Jinekomasti ameliyatı sonrası aynı gün eve çıktım! - Tümünü Göster
 • A
  Ahmet***16.01.2019

  Merhaba 20 yaşındayım vücut geliştirme sporu ile ilgileniyorum aynı zamanda öğrenciyim göğüslerimde jinekomasti var ve rahatsız etmeye başladı beni internette araştırırken sizi buldum bu ameliyatın fiyatını öğrenmek istiyorum ve süreç nasıl işliyor bunlar hakkında bilgi almak istiyorum teşekkür ederim şimdiden.

  Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu

  Jinekomasti her zaman kilonun eşlik ettiği bir durum olmayıp sizin gibi genel vücut yapısı fit erkeklerde de görülebilir. Jinekomasti de meme içeriği yağdan veya meme dokusundan zengin olabilir. Yağdan zengin olan jinekomasti durumunda sadece Vaser Liposuction ile her 2 memenin 0,5 cm lik ufak bir kesi ile şekillendirilmesi mümkündür. Meme dokusundan zengin jinekomastide ise bu işleme gland eksizyonu yani meme dokusu çıkartımı eşlik eder. Bu işlem de de kesi areola kenarı dediğimiz , memenin kahverengi kısmının sınırına gizlenir. Her iki uygulama sonrası hastanede kalış gerekmez. 2-3 gün sonra normal yaşamınıza dönersiniz. Ancak ağır sporlar 1 ay kadar yasaktır. Yürüyüş ve koşu gibi egzersizler ise 1. haftadan iti,baren serbesttir.

 • B
  Barış***02.08.2018

  Vaser lipo yöntemi ile jinekomasti operasyonunda meme dokusu alınabiliyor mu?

  Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu

  Vaser liposuction jinekomasti ameliyatında kullanılan popüler bir tekniktir. Vaser lipo ile meme dokusunun yağ içeriği gerektiği ölçüde alınır. Bu işlem 1 cm lik tek bir kesi ile gerçekleştirilebilir. Eğer hastanın çok yoğun bir meme dokusu var ise tüm yağ alınan memede areola dediğimiz , memenin kahverengi kısmı sınırından (ileride orada iz kalmaması ve mevcut kesinin kamufle edilmesi amacı ile) ufak bir kesi ile kalam meme dokusu da bazı hastalarda alınabilir. Jinekomasti ameliyatı sonrası 3 hafta kadar yelek tarzı bir korse öneriyoruz. Vaser liposuction ile jinekomasti ameliyatı olanlar 2 gün sonra masa başı işlerine dönebilmektedirler. Vaser liposuction ile jinekomasti ameliyatı sonrası spor 3-4 hafta sonra yapılabilir. Vaser liposuction ile jinekomasti ameliyatı fiyat bilgisi ilgili kanun ve yönetmelikler sebebi ile internet ortamından verilememektedir.

Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu - İletişim

Adres:Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 31/8 Çukurambar Çankaya Ankara

E-Posta:tarikmdgmail.com
bilgivaserlipo.com.tr

Soru Sor
En az 70 karakter.

Gizlilik bilgileriniz bizimle güvende.

Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluDoç. Dr. Tarık ÇavuşoğluPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Telefon: 0312 220 4426