Hasta Yorumları
VİDEOLAR

Karın germe sonrası doğum yapılabilir mi?

telefon +90312 220 4426
Karın germe sonrası doğum yapılabilir mi?

Karın Germe Sonrası Doğum

Karın germe sonrası doğum, gebelik veya hamilelik merak edilen sorulardan biridir. Bu yazımda da karın germe ameliyatı sonrası doğum mümkün mü, riskli bir durum oluşturur mu onu anlatacağım.

Bir bebeğin, sebep olduğu uykusuz geceler, vücut deformasyonları ve yaşam tarzı sınırlamalarına rağmen aile hayatı için getirdiği mutluluk ve heyecan inkar edilemez bir gerçektir. Dahası, pek çok kadın, bir veya daha fazla çocuğun doğumunu takiben karın bölgesinde oluşturduğu deformitelere fazlasıyla aşinadır.

Pek çok kadın doğum süreci sonrası, ailelerinin tamamlandığına karar verdiklerinde karın bölgesindeki deformitelerin düzeltilmesi için karın germe veya abdominoplasti ameliyatını tercih eder.

Yine de, tüm gebeliklerin planlı olmadığı bilinen bir gerçektir. Bazen sürpriz gebelikler olabilir, bazen de çiftler daha fazla çocuk istememek konusunda fikirlerini değiştirirler. Bu aşamada “karın germe sonrası doğum yapılabilir mi” sorusu akla gelir.

Karın germe sonra gebelik mümkün olduğunu ve hem anne hem de bebek için makul derecede güvenli olduğunu bilmek önemlidir.”

Artık doğum yapmayı planlamıyorsanız, karın germe ameliyatı hakkında düşünmeye başlamak için iyi bir zaman olabilir. Karın germe (Abdominoplasti),doğum yapmadan önceki gibi düz bir karna sahip olmanıza yardımcı olabilir. Karın germe, karın bölgesindeki gevşek cildi ortadan kaldırır, karnı sıkılaştırır ve üst karın bölgesine daha güzel, genç bir şekil verir. Giderek daha fazla kadın annelik estetiği adı da verilen “doğum sonrası estetik” (mommy makeover) uygulamalarına talep göstermektedir.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Hamilelik

Karın germe ameliyatı olduktan sonra planlı veya plansız gebelikler olabilir. Karın germe ameliyatı sonrası hamile kalabilirsiniz. Karın germe ameliyatından aylar veya yıllar sonra gebelik çocuk sahibi olmayı düşünebilirsiniz. Abdominoplasti (karın germe) sonrası hamilelikte anne veya bebeğin ameliyata dair herhangi bir dezavantajı olmaz. Hamileliğinizin ve sağlıklı bir bebeğin sorunsuz doğumunun tadını çıkarabilirsiniz.

Karın germe ameliyatı sonrası gebelikte bebek herhangi bir sorun yaşar mı?

Karın germe ameliyatı sonrası (Abdominoplasti sonrası) gebe kalan birçok hasta, bebeğin doğumundan sonra karın germe ameliyatlarının sonuçlarının faydalarını görmeye devam etmektedir. Karın germeden sonra hamilelik sonrası rötuşlar eğer gerekirse yapılabilir. Bununla birlikte, hamilelik, karın germe gibi bir plastik cerrahi ameliyatının (meme estetiği, liposuction gibi) sonuçlarını değiştirebilir. Kilo alımı, yeni çatlakların oluşması, kasların doğuma bağlı ayrılması ve diğer faktörler, revizyon(düzeltme) cerrahisini gerekli kılabilir.

Hamilelik sırasında kilo alımınızı kontrol etmek, karın germe işleminizin sonuçlarını korumaya yardımcı olabilir. Hamilelik sonrası karın germe sonuçlarınızın aynı olmadığını fark ederseniz, abdominoplasti revizyon ameliyatı veya mini karın germe için tekrar bizler ile irtibata geçebilirsiniz.

Karın germe sonrasında hamile kalanlar ameliyata bağlı herhangi bir sorun yaşar mı?

Tüm gebelikler, bilinen veya bilinmeyen nedenlerle bir dereceye kadar komplikasyon yaşama potansiyeline sahiptir. Kadın doğum uzmanınız olağan hamilelik komplikasyonları ile ilgili endişeleriniz konusunda size en iyi tavsiyede bulunabilir. Bununla birlikte, gebelik sırasında geçirilmiş karın germeye bağlı olarak bebeğinizin ekstra bir riski olmayacaktır.

Karın kaslarınız onarılmış ve gergin olduğu için karnınız büyüdükçe ve gerildikçe kasılma veya çekme hissi yaşayabilirsiniz. Ancak bu durum tehlikeli değildir. Karın germe sonrası gebelik çocuğunuzun büyümesi ve gelişmesi için bir kısıtlama yaratmayıp, bebeğin gelişmesi için bol bol alanı olacaktır.

Karın germe ameliyatımdan sonra sezaryen ile doğum yapmam gerekirse ne olur?

Karın germe sonrası sezaryen ile doğum söz konusu olduğunda, asıl endişe kesinin karın germe izinden yapılıp yapılmayacağı yönündedir. Karın germe sonrası sezaryen ile ilgili sorun, tekrarlanan sezaryen ile doğum ameliyatından çok farklı değildir. Kadın doğum uzmanınıza daha önceden geçirilmiş bir karın germe ameliyatınız olduğunu söylemeniz önemlidir.

Doktorunuz sezaryen kesisini bizim ameliyat izimizden yapacaktır. Birçok hastamız daha az iz kalması için bizim de sezaryen sırasında orada olup, cilt dikişini bizim atmamızı talep etmektedir.

Karın germe ameliyatından sonra hamile kalmak için ne kadar beklemeliyim?

Yakın gelecekte hamilelik düşünüyorsanız, karın germe işleminizi doğum sonrasına ertelemenizi tavsiye ederim. Birçok kadın ilk çocuk sahibi olduktan sonra uzun bir süre çocuk sahibi olmayı planlamıyor, bir sonraki çocuk arasında büyük bir zaman aralığı olacağını düşünüyorsa karın germe yaptırmak isteyebilir. Bu süreçte vücudunuzdan emin ve mutlu hissetmeniz sizin için önemlidir, bu nedenle gelecekte daha fazla çocuk sahibi olma olasılığında bile açık uçlu bir karın germe düşünmek isteyebilirsiniz.

İleride birden fazla çocuk planlıyorsam, ama şimdi bir karın germe istiyorsam?

Gelecekte daha fazla çocuk sahibi olmak isteyebileceğinizi kuvvetle hissediyorsanız, herhangi bir işlem yapmadan önce karın germe sonrası hamilelik hakkında plastik cerrahınızla konuştuğunuzdan emin olun. Hastalarım bana bu isteğini dile getirdiğinde ameliyat planını buna göre değiştirebilirim.

Abdominoplasti sonrası hamilelik planlanıyorsa ameliyat planımda ufak revizyonlar yapabilirim. Örneğin Abdominoplasti sonrası gebelik planlanıyorsa daha az kas onarımı yapmayı veya belki de hiç kas onarımı yapmadan bir karın germe planlayabilirim. Bu tür olağanüstü durumlar mutlaka Plastik Cerrah ve hasta arasında detaylı değerlendirme ve planlama gerektirir.

“Özellikle şunu belirtmek gerekir ki; Karın germe ameliyatından 1-2 yıl sonra kesinlikle başarılı bir hamilelik geçirebilirsiniz.”

Karın Germe Sonrası Doğum / Sık Sorulanlar

"Karın germe ameliyatından sonra hamile kalabilir miyim?"

Karın germe ameliyatından sonra hamile kalmadan en az bir sene beklemeniz tavsiye edilir. Kadınlar, çocuk sahibi olduktan 6- 12 ay sonra tekrar karın germe ameliyatı olabilirler.

Sezeryan sırasında karın germe yaptırabilir miyim?

Hayır. Birçok plastik cerrah sezaryen ile karın germe ameliyatını birleştirmenin iyi bir fikir olmadığı konusunda hemfikiriz.

Karın germe ameliyatı sonrası gebelik durumu bebek için problem teşkil eder mi?

Karın bölgesinde ve rahimde bebeğin kolayca gelişebileceği geniş bir alan olacağından gebelik öncesi geçirilmiş karın germe bebek için sorun teşkil etmeyecektir.

Karın germe sonrası hamile kalırsam, doğum sonrası karnım eskiye döner mi?

Mutlaka doğuma bağlı az ya da çok deformasyon gelişecektir. Ancak bu deformasyonun tekrar ameliyat gerektireceği gibi bir ön yargı yanlış olur. Kas onarımı gevşeyebilir, karın derisinde gevşeme olabilir.

Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu - İletişim

Adres:Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 31/8 Çukurambar Çankaya Ankara

E-Posta:tarikmdgmail.com
bilgivaserlipo.com.tr

Görüş ve Fiyat Talebi
En az 70 karakter.

Gizlilik bilgileriniz bizimle güvende.

Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluDoç. Dr. Tarık ÇavuşoğluPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Telefon: 0312 220 4426