Hasta Yorumları
VİDEOLAR

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikiş İzi

telefon +90312 220 4426
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikiş İzi

Karın Germe Ameliyatı Dikiş İzi

Karın kaslarınızı sıkılaştırmak, fazla deri ve yağları almak ve daha düz, daha sıkı bir karın oluşturmak için karın germe ameliyatı olmayı mı planlıyorsunuz? Ameliyattan sonra biraz dikiş izi olmasını bekleyebilirsiniz. Ancak her karın germe sonrası dikiş izi aynı olmaz.

Zamanla Solan Karın Germe Ameliyatı Dikiş İzi

Karın germe ameliyatı için gerekli olan kesi, alt karnınız boyunca yatay bir iz bırakacaktır. Sezeryan kesisinin iki yana doğru uzamış hali gibi düşünebileceğiniz karın germe dikiş izi ameliyattan sonraki ilk bir yılda solar ancak asla tamamen kaybolmaz.

Karın germe ameliyatı sonrası dikiş izi belirginliği, aşağıdaki faktörlere bağlı olarak biraz değişebilir:

  • Cilt tipiniz ve gözle görülür iz kalmasına bünyesel yatkın olup olmadığınız,
  • Kullanılan cerrahi teknik,
  • Cerrahınızın karın germe ameliyatı sonrası talimatlarına ne kadar uyduğunuz,
  • Ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon yaşanıp yaşamadığı (enfeksiyon vs.).

Karın Germe Ameliyatı Dikiş İzini Azaltmak İçin Yapabilecekleriniz

Karın germe ameliyatı dikiş izi kaçınılmaz olsa da, görünürlüğünü en aza indirmek için ameliyattan önce ve sonra atabileceğiniz önlemler vardır.

Karın germe ameliyatı dikiş izini azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, uygun teknik ile ameliyatınızı yapacak deneyimli bir cerrah seçmektir. Karın germe ameliyatı kesi yerini karın bölgesine mümkün olduğu kadar aşağıdan yerleştirmeye çalışıyoruz ki iz bikini altı veya iç çamaşırı altına gizlenebilsin. Ameliyatınızdan önce, karın germe izi yerini planlıyoruz. Hatta mayoya göre dikiş izinin nerede olacağı hakkında fikir edinmek için en sevdiğiniz bikini altınızı getirebilirsiniz.

Karın germe ameliyatı izini azaltmak için ameliyat sonrası kendinize iyi bakmanız, sigara içmemeniz ve ameliyattan önce ve sonra sağlıklı beslenmeniz, gözle görülür yara izine yol açabilecek komplikasyon riskini azaltacaktır.

Cerrahınızın ameliyat sonrası bakım tavsiyelerine uymak karın germe dikiş izi belirgin olarak azalma olmasına yardım edecektir. Karın germe ameliyat izini azaltan kremler ve yara izi yönetim tekniklerini kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Karın germe ameliyatından sonra en az bir yıl boyunca yara izini güneşten korumak da tavsiye edilir.

Karın germe ameliyatı izi tamamen ortadan kaldırmasalar da, dikiş izinin boyutunu, rengini ve dokusunu iyileştirebilecek tedaviler (örn. steroid enjeksiyonları veya lazer prosedürleri) vardır.

Karın Germe İzlerini İçin En Sık Uygulanan Tedaviler

Abdominoplasti izleri, işleminizi takip eden bir yıla kadar oldukça belirgin olabilir. Daha açık cilt tiplerinde karın germe izleri genellikle önce pembeye döner ve ardından ince, beyaz bir çizgiye dönüşür. Daha koyu cilt tipleri, önce koyu renkli iyileşebilir ve daha sonra zamanla açılabilir. Karın germe ameliyatı izi asla tamamen kaybolmasa da, görünümünü en aza indirmek için en popüler ve etkili tedavi seçeneklerinden bazıları aşağıda sıralanmıştır.

1- Karın Germe Ameliyatı Sonrası Bantlamak (Strip)

Karın germe ameliyatı sonrası kesi yerini koruyan ve gerginliği en aza indiren steril stripler (bantlar) ile kapatıyoruz. Bu bantlar ile dikiş bölgesindeki gerginliği en aza indirmeye çalışıyoruz. Bu steril stripler (bantlar) yaklaşık 6 hafta boyunca dikiş hattını bantlamaya devam eder ve her 5-7 günde bir bandı değiştirirseniz karın germe sonrası dikiş izinin azalttığı iddia edilmektedir.

2- Karın Germe Dikiş İzini Azaltan Kremler

Dikiş izi azaltan kremlerin hiçbiri mucizevi bir tedavi değildir, ancak yine de karın germe sonrası dikiş izini azaltan en aza indirmeye yardımcı olabilirler. En basit ve en ucuz seçenek E vitamini içeren nemlendirici krem ​​kullanmaktır. Daha gelişmiş kremlerin bazıları silikon içerir ve bazılarında pigment hücre aktivitesini bastırmak için maddeler veya diğer cilt rengi açıcı maddeler bulunur.

3- Karın Germe Ameliyatı Sonrası Lazer Tedavileri

Karın germe ameliyatı sonrası lazer tedavilerinde yüzey yenileme lazerleri veya yoğun ışık bazlı tedaviler gibi seçenekler mevcuttur.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası fraksiyonel lazerler dokularını yumuşatarak yara izlerini daha az fark edilebilir hale getirebilir. BBL (Geniş Bant Işık) gibi ışık bazlı tedaviler, dikiş izinin rengini açabilen ve kızarıklığı azaltabilen daha koyu pigment hücrelerini hedefler. Bazı durumlarda, her iki tedavi de faydalı olabilir, ancak önemli bir iyileşme görmek için birden fazla tedaviye ihtiyacınız olacağını anlamak önemlidir.

4- Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dermapen Kolajen İndüksiyon Tedavisi

Dermapen gibi mikro iğneleme cihazları, cildinizde binlerce mikro travma oluşturmak için küçük cerrahi iğneler kullanır. Bu da cildinizin kolajen ve elastin üretimini uyarır ve daha sıkı ve pürüzsüz iyileşmesini sağlar. Bu tedavi özellikle düzensiz iyileşen yara izleri için faydalı olabilir. Bir dizi mikro iğneleme tedavisi, çevreleyen cilde çok iyi uyum sağlayan yumuşak, düz bir karın germe dikiş izi ile sonuçlanabilir.

5- Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dövme

Karın germe ameliyatı sonrası Dövme ameliyat sonrası 1. yıldan sonra yapılabilir.

Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu - İletişim

Adres:Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 31/8 Çukurambar Çankaya Ankara

E-Posta:tarikmdgmail.com
bilgivaserlipo.com.tr

Görüş ve Fiyat Talebi
En az 70 karakter.

Gizlilik bilgileriniz bizimle güvende.

Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluDoç. Dr. Tarık ÇavuşoğluPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Telefon: 0312 220 4426