Hasta Yorumları
VİDEOLAR

Jinekomasti Nasıl Geçer?

telefon +90312 220 4426
Jinekomasti Nasıl Geçer?

Jinekomasti nasıl geçer? sorusu jinekomastisi olup bu durumdan dolayı kendini güvensiz hisseden ve hayal kırıklığına uğrayan milyonlarca erkeğin merak konusudur. Jinekomasti durumu karşısında neler yapmanız gerektiğini aşağıdaki yazıda açıklamaya çalışacağız.

Hem erkekler hem de kadınlar için göğüs önemli bir odak noktasıdır. Amerikan istatistiklerinde 2017 yılında 300.000'den fazla kadın göğüslerini büyütmek için göğüs büyütme ameliyatını yaptırırken, yaklaşık 27.000 erkek jinekomasti ameliyatı (göğüs küçültme ameliyatı) ile tam tersini yaptı. Erkeklerin en az %30'u yaşamları boyunca jinekomastiden etkilenecektir, ancak bu durum yaygın olarak yanlış anlaşılmaktadır.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkek meme dokusunun istenmeyen şekilde büyümesi olarak tanımlanır. Bu durum göğüste o kadar çok yağ birikmesine neden olur ki erkeklerde göğüsler kadın gibi görünür. Jinekomasti herhangi bir tıbbi risk oluşturmasa da kaygı ve güven eksikliği gibi zihinsel ve duygusal sorunlara neden olabilir.

Jinekomasti Sebepleri Nelerdir?

Jinekomastinin sadece çok fazla kilo almanın sonucu olduğunu varsaymak kolaydır, ancak gerçek cevap o kadar basit değildir. Jinekomasti, genç ve sağlıklı erkekler de dahil olmak üzere her yaştan ve büyüklükteki erkeği etkileyebilir.

Erkeklerde jinekomastinin sebeplerinden birisi “insülin direncidir”. Her karbonhidrat yediğinizde, sindirim sisteminize girer ve glukoz adı verilen şekerlere parçalanırlar. Tüm glukoz doğrudan kan dolaşımına gider. İnsülin adı verilen bir hormon gelene kadar kan dolaşımında kilitli kalır. İnsülin, glikozu enerji olarak kaslarınıza, karaciğerinize ve vücudunuzdaki diğer hücrelere taşır. İnsülin fazla glukozu trigliseritlere dönüştürmekten ve sonunda onu yağ hücresine dönüştürmekten sorumludur. Başka bir deyişle, insülin yağ yapımını sağlar.

Pankreas, yüksek kan şekeri seviyelerini algıladığı anda insülin üretir ve salgılar. Bir simit veya çörek yediğiniz anda, insülin bu şekerleri işlemek ve diğer hücrelere yakıt olarak vermek için kanınıza yayılır ve bu da trigliserit ve yağ üretmeye başlar. Bu işlem, kan şekeri seviyenizi güvenli ve dengeli tuttuğu için önemlidir.

Ne yazık ki, bu doğal süreç işlenmiş gıdalara ve sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarına karşı savunmasızdır. Birçok insan, kanlarında çok fazla glikoz ile her gün yaşar. Bu durum çok fazla şekere yanıt olarak insülin seviyelerinin yükselmesine neden olur.

Yeme ve yaşam tarzı alışkanlıklarınız insülini sürekli olarak yükselmeye ve kanınızda akmaya zorlarsa, insülin direnci geliştirirsiniz. Vücudunuz insüline olması gerektiği gibi yanıt vermeyi bırakır ve kan şekeri seviyeleriniz giderek yükselir ve pankreasınızı kanınıza daha da fazla insülin pompalamaya zorlar.

Jinekomasti Nasıl Geçer?

Doğru bir diyet, düzenli bir egzersiz ile jinekomastinizi azaltabilirsiniz. Diyetinizi değiştirerek, insülin direncini tersine çevirmeniz ve bir antreman planı ile jinekomasti sorununu en aza indirebilirsiniz. Jinekomasti ameliyatsız nasıl geçer? konusunda birkaç ipucu aşağıda sıralanmıştır.

1- Diyetinizi Değiştirerek İnsülin Direncini Tersine Çevirin!

Jinekomasti oluşumunda insülin direncinin rolü göz önüne alındığında, insülin direncinizi tersine çevirecek adımlar atmak ilk önceliğiniz olmalıdır. Önümüzdeki 100 yıl boyunca günde 100 şınav çekebilirsiniz, ancak insülin direncinizi tersine çevirmeden göğsünüzdeki yağı asla yakamazsınız.

“İnsülin direncini tersine çevirmek bir gecede olmaz. Sonuçta, uzun vadeli bir sorun, uzun vadeli bir çözüm gerektirir. Sürekli olarak sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmak, daha fazla insülin duyarlılığı elde etmenin ve kan şekeri seviyenizi dengelemenin en iyi yoludur.”

Jinekomastiden kurtulmak için karbonhidrat alımınızı sınırlayarak ve karbonhidratları insülin duyarlılığını artırdığı kanıtlanmış aşağıdaki gıdalarla değiştirerek başlayın:

  • Avokado
  • Badem ve diğer fındık
  • Ispanak ve brokoli
  • Baklagiller
  • Domates
  • Bira mayası
  • Sığır eti, tavuk, kuzu eti ve balık
  • Kahve
  • Yumurtalar
  • Elma sirkesi

Vücudunuzun insüline tepkisini en üst düzeye çıkarırken sisteminize daha az şeker ve karbonhidrat yerleştirmenin bu kombinasyonu, sonunda insülin direncinizi azaltmak için güçlü bir yöntemdir.

İnsülin duyarlılığına giden yolu hızlandırmak için testosteron tedavisini kullanmak da mümkündür. Optimize edilmiş testosteron seviyeleri yağsız kütleyi (serbest kan şekerini tüketir) artırır ve insülin duyarlılığını artırır, ancak deneyimli bir doktor ile çalışmak önemlidir.

2- Bir Egzersiz Planı Oluşturun!

Jinekomasti için yaptığınız diyet değişikliklerinizi odaklanmış bir fitness planı ile tamamlayın. Her hafta rastgele birkaç mil koşmak, kaslarınızı doğrudan etkilemez, ancak üst bedeninize, göğsünüze, omuzlarınıza, sırtınıza odaklanan ve genel yağsız kütlenizi artırmaya odaklanan stratejik bir egzersiz planı, yavaş yavaş göğsünüzü sıkılaştıracak ve jinekomasti görünümünü aza indirecektir.

İnsülin Direnci Jinekomasti Sebebi midir?

Kanınızdaki şekeri işlemeye ek olarak, insülin vücudunuzdaki yağ metabolizmasının birincil düzenleyicisidir. Kaslarınız, karaciğeriniz ve diğer hücreleriniz zaten yeterli glukozla donatılmışsa, insülin kalan tüm şekerlerin trigliserit adı verilen tehlikeli yağlı şekerlere dönüştürülmesi talimatını verir.

Vücudunuzun insülin seviyeleri yüksek kaldığı sürece, vücudunuz doğal olarak ekstra yağ üreterek tepki verecektir. Bu yağlar aynı zamanda erkek memelerinde de birikecek ve jinekomastiye sebep olacaktır. Bu nedenle, yağ depolarını kullanılabilir enerjiye (insülin olmadan) parçalamak yerine, yağ birikecektir.

“İnsülin direnci sebebi ile vücutta artan insülin hem yağın parçalanmasını engeller hem de (memede) yeni yağ birikimlerini arttırır. “İnsülin direnci” jinekomastinin ana nedenlerinden birisidir.”

Jinekomasti ve Genetik Özellikler

İnsülin direncinin ötesinde, genetiğin jinekomasti gelişiminde önemli bir rol oynaması da mümkündür. Jinekomasti varsa, ancak kilonuz ve beslenme alışkanlıklarınız sağlıklıysa, jinekomasti sebebi talihsiz bir genetik yatkınlığın sonucu olabilir. Daha da kötüsü, erkek memelerine genetik yatkınlık, insülin direnci ve kilo alımı ile birleşirse, sonuç ileri derecede jinekomasti olacaktır.

Jinekomasti Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

İnternet, yanlış bilgilerin yayılmasını o kadar kolaylaştırıyor ki, çoğu erkeğe jinekomasti ile ilgili mitlere ve yanlış söylemlere inanmaları öğretildi. Jinekomasti hakkında özellikle yıkmamız gereken iki efsane var.

1- Östrojen Bloke Edici İlaçlar Jinekomastiyi Düzeltir mi?

Östrojenin jinekomasti gelişimindeki rolü genellikle yanlış temsil edilir. Jinekomastili erkeklerin yüksek östrojen seviyelerine sahip olma eğiliminde olduğu doğrudur. Bu, yüksek östrojen seviyelerinin ve jinekomastinin birbiriyle aynı zamanda ve yerde meydana gelebileceğini saptamak için basit bir korelasyon.

Ancak, doğrudan bir nedensellik kanıtı değildir; Jinekomasti ve yüksek östrojen arasındaki basit ilişki, birinin diğerine neden olduğunu kanıtlamaz. Östrojenin erkek göğüslerinin doğrudan bir nedeni olmadığı düşünüldüğünde, östrojen blokerleri Jinekomastiyi tedavi etmez.

Östrojen ve Jinekomasti İlişkisi

Erkekler östrojeni iki şekilde üretirler. İlk olarak, aşırı testosteron, aşırı östrojen üretimini tetikleyebilir. İkincisi, aşırı yağ dokusu östrojen üretebilir. Jinekomastili herhangi bir erkeğin aşırı testosterona sahip olması pek olası değildir, çünkü yüksek testosteron, meme dokusunda yağ birikmesini önleyen ve bir erkeğin yağsız kütlesini artırmaya yardımcı olan insülin duyarlılığına neden olur. Bu, tek mantıklı östrojen kaynağının mevcut yağ dokularından geldiğini gösterir.

İnsülin direnci ve aşırı yağ kütlesini erkeklerde yüksek östrojen seviyelerine ve büyük olasılıkla her ikisi de Jinekomastiye neden olur. Sonuç olarak, östrojen blokerleri, insülin direnci ve aşırı yağ dokusunun temel sorununu çözemeyeceğinden, östrojen blokerleri almak Jinekomastiyi önlemek için etkisizdir.

2- Düşük Östrojen Diyeti ile Jinekomasti Geçer mi?

Yukarıda açıklandığı gibi düşük östrojenli bir diyetin Jinekomastiyi düzeltmez. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek, insülin direncine faydalı olacağından Jinekomasti görünümünü azaltabilir.

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomastinin doğal tedavi yöntemleri mutlaka faydalıdır ancak her zaman sonuç vermez. İnsülün direncinin diyet ve spor ile belirli ölçüde gerilemesi tavsiye edilir.

“Özellikle kalıtsal özelliklerin hakim olduğu, yerleşik yağların spor ve diyete dirençli olduğu, spor ve diyet konusunda yetersiz motivasyonu olan kişilerde Jinekomasti ameliyatı en etkili yöntemdir.”

Bu durumda Jinekomasti tedavisinde plastik cerrahi gerçekçi bir seçenektir. Jinekomasti ameliyatında göğsünüzdeki fazla yağ “Vaser Liposuction” ile alınır. Gerekli durumlarda yerleşik mevcut meme dokusu da aynı operasyonda ortamdan uzaklaştırılır.

Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu - İletişim

Adres:Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 31/8 Çukurambar Çankaya Ankara

E-Posta:tarikmdgmail.com
bilgivaserlipo.com.tr

Görüş ve Fiyat Talebi
En az 70 karakter.

Gizlilik bilgileriniz bizimle güvende.

Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluDoç. Dr. Tarık ÇavuşoğluPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Telefon: 0312 220 4426