Hasta Yorumları
VİDEOLAR

Vaser Lipo ile Jinekomasti

telefon +90312 220 4426
Vaser Lipo ile Jinekomasti

Vaser Liposuction ile Jinekomasti

Vaser ile jinekomasti tedavisi günümüzdeki en yeni ve en etkili tedavi yöntemlerinin başında gelir.

Yüksek frekansta Ultrasonik ses dalgaları kullanılarak yapılan vaser ile yağ aldırma tedavisi, erkeklerde göğüs küçültme (jinekomasti) tedavisinde ve tüm vücutta yağ aldırma işlemlerinde etkili ve başarılı bir tedavi yöntemidir

Vaser Liposuction olarak bilinen bu tedavi de; yüksek frekanstaki ses dalgaları ile spesifik olarak yağ hücrelerini hedeflediğinden; damarlar, sinirler ve bağ dokusuna zarar vermez.

Vaser Liposuction ile Jinekomasti Tedavisi Avantajları

 1. Vaser liposuction ile yapılan jinekomasti operasyonları dokuya saygılı bir teknik olup çevre damar, sinir ve bağ doku bileşenlerine zarar vermediğinden kanama ve morluk daha az olur. Hastalar erken dönemde veya bölgesel yağ aldırma ameliyatlarında; daha az ağrı, şişkinlik ve morluk görünmesinin ana nedeni bu cihazın yağ hedefli olmasıdır.
 2. Ameliyat sonrasında hızlı iyileşme süreci, hastaların normal hayatlarına diğer tedavi seçeneklerine göre daha hızlı dönüşleri mümkündür.
 3. Birkaç milimetre büyüklüğünde kesiler ile tüm ameliyat tamamlandığından operasyon sonrası iz (skar) problemi minimaldir.
 4. Vaser Liposuction bölgesel yağlanmaların tedavisinde kullandığımız etkili bir yöntemdir. Jinekomasti tedavisi yanı sıra aynı seansta karın, bel ve simit gibi bölgelerdeki yağ fazlalıklarından kurtulmak da mümkündür.
 5. Operasyon sonrası son derece konforlu ve ağrısızdır. Hastanede yatış gerektirmez.

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde meme büyümesine “Jinekomasti”denilir. Tahmin edilenin aksine çok sık görülen bir problemdir. Jinekomasti operasyonları erkelerde en sık yapılan 3. Estetik cerrahi operasyonudur. Yenidoğan ve ergenlik döneminde fizyolojik (geçici) olarak görülür.

Hormon patolojileri, karaciğer ya da tiroit hastalıkları, bazı ilaçların kullanımı gibi birçok nedenle erkekte meme büyümesi (Jinekomasti) görülebilir. Ancak Jinekomasti şikayeti olan erkeklerin % 90’dan fazlasında ortada bilinen bir sebep yoktur (idiopatik). Erkeklerde meme küçültme amacıyla günümüze kadar birçok tedavi yöntemi uygulanmıştır.

Meme kadınsal bir organ olmasına rağmen erkekte işlevsiz olsa da mevcuttur. Büyük olması ise erkekte maskulen görünümü etkileyip sosyal yönden rahatsız edicidir.

Jinekomasti Neden Oluşur?

 1. Ergenlik döneminde; erkeklerde meme büyümesi doğaldır. Hormonal geçiş döneminde büyüme, dolgunluk ve hassasiyet beklenir. Geçici olması gereken bu durum, muhtelif sebepler ile kalıcı hale gelirse Jinekomasti adı verilir. Özellikle bu dönemde kilo fazlalığı olan genç erkeklerde Jinekomasti gelişme olasılığı daha yüksektir. Çoğu jinekomastivakası ergenlikten sonra kendiliğinden düzelir.
 2. Jinekomasti çoğunlukla yukarıda tanımlandığı şekilde karşımıza çıkmasına rağmen, bazen hormonal, tümoral nedenler (testis tümörü ) veya kullanılan ilaçlara bağlı olarak, tek veya çift taraflı jinekomastiye rastlanabilir.
 3. Nadir de olsa bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Erkeklik hormonu azlığına sebep olan sendromik hastalıklar (Klinefelter’s Sendromu),orşiektomi (testislerin herhangi bir sebeple alınması),östrojen artışına sebep olan testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, hormon salgılayan tümörler, karaciğer ve akciğer tümörleri gibi durumlarda Jinekomasti görülebilir. Böbrek yetmezliği, siroz, hemodiyaliz, tiroid hastalıkları (hipertroidi, hipotroidi),, hermafroditizm, uzun süreli ilaç kullanımları (alkol, amfetamin, simetidin, trisiklik antidepresanlar, marihuana, vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroidler, vs) durumunda da Jinekomasti vakalarına rastlanabilir. Testis travmaları ve radyasyon, erişkin dönemde kabakulak enfeksiyonları, omurilik zedelenmeleri, HIV enfeksiyonu da etiyolojide yer alır. Yetersiz beslenme ve alkolizm, hormon kullanımı da jinekomastiye sebep olabilir.
 4. İleri yaşlarda erkeklerde de sıkça görülen bir durumdur. İleri yaş grubu erkeklerde yağlanma ve deri sarkması sebebi ile çoğunda Jinekomasti görülür. Ancak jinekomastinin en sık sebebi idiopatik (herhangi bir sebebe bağlı olmayan) Jinekomastilerdir.

Çoğunlukla ergenlik öncesi ve sırasında alınan fazla kiloların jinekomastiye sebep olduğu düşünülmektedir. Fazla yağ dokusu erkeklik hormonu östrojene(kadınlık hormonu) dönüşmesini arttırır. Bazı hormonal dengesizlikler de suçlanmaktadır. Bu dengenin bir şekilde östrojen lehine bozulması Jinekomastiye eğilimi arttırabilir.

Jinekomastinin sağlık açısından zararı var mı?

Jinekomastinin sağlık açısından bir zararı yoktur. Estetik açıdan ciddi sorunlar yaratır. Jinekomastisi olan kişiler bol kıyafetler giyinerek, kambur yürüyerek, t-shirt yerine gömlek giymeyi tercih ederek bunu gizlemeye çalışırlar. Özellikle yaz aylarında denize bunu gizlemek için denize bile girmezler.

Jinekomasti teşhisi nasıl konulur?

Herhangi bir sistemik hastalık veya hormonal bir bozukluk ayırıcı tanısı için detaylı bir öykü, çeşitli görüntüleme teknikleri (ultrasound, MR gibi) ve hormon analizleri gerekebilir.

Herhangi bir sistemik patoloji düşünülmeyen Jinekomastilerde tedavi aşamasına geçilir.

Jinekomasti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir ?

Ergenlik döneminin bitimi yani 17 yaşından itibaren Jinekomasti operasyonları yapılabilir

Jinekomasti ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Jinekomasti ameliyatı öncesi dönemde 10 gün süreyle aspirin alınmaması, yeşil çay, E vitamini ve benzeri kan sulandırıcıların içilmemesi önerilir. Ayrıca hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir. Ameliyattan 6 saat öncesi yemek ve su alımı durdurulur. (genel anestezi alınacağından)

Vaser Liposuction ile Jinekomasti ameliyatı ve sonrasındaki iyileşme dönemi nasıldır?

Operasyonlar genellikle genel anestezi altında yaklaşık 1 saat sürer. Yüksek frekanslı ses dalgaları (VASER) ile yağ dokusu defragmante edilip ince kanüller ile sıvı hale gelmiş bu yağ vücut dışına alınır.mİşlem 0,5 cm lik küçük tek kesiden yapılabilmektedir. Vaser sıkılaştırma etkisi ile içi boşaltılan derinin kontraksiyonu(sıkılaşması) için de etkili bir yöntemdir. Hastalara ameliyat sonrası hava alabilen yelek tarzında konforlu bir korse giydirilir. Bu korsenin 2 hafta kadar kullanılması önerilir. Ameliyat sonrası ağrı şikayeti olmaz zira işlem sırasında içeriye verdiğimiz lidokainli solüsyonlar ağrıyı engeller. Aynı gün hasta evine gönderilir. Hasta 2-3 gün sonra günlük yaşamına dönebilir. Ameliyat bölgesinde ilk günlerde bir ödem, hassasiyet, ağrı hatta morluklar oluşabilir. Bunlar genellikle ilk 2-3 günden sonra giderek azalmaya başlar.

Vaser Liposuction ile Jinekomasti ameliyatından sonra memelerim tekrar büyüyebilir mi?

Meme dokunuzdaki yağ hücre sayısı azaldığından kilo alma durumunda bile bu bölge avantajlı durumunu korur. Eğer çok aşırı kilo alınmaz ise jinekomastinin tekrar oluşma ihtimali yoktur. Bazı anabolik ilaçlar(kortizon, vücut geliştirme hormon ve steroidleri),aşırı alkol kullanımı nadir de olsa jinekomastinin tekrar oluşmasına sebep olabilir.

Vaser Liposuction ile Jinekomasti ameliyatı fiyatları nelerdir?

Tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi operasyon fiyatı hastanın muayenesi sonrası yapılacak işlemlerin çerçevesine göre belirlenir. Cerrahi işlemin yapıldığı hastane, hastanede kalış süresi Vaser Liposuction ile Jinekomasti ameliyatı fiyatını etkileyen faktörlerdendir.

 • M
  Murat S08.12.2017

  Milli sporcuyum. Sporu bırakınca memelerimde büyüme ve yağlanma oldu. Bu yeni Vaser Lipo yöntemi ile iz kalmadan ertesi gün işe gidilebiliyormuş doğru mu? Saygılar.

  Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu

  Vaser Lipo yöntemi ile jinekomasti tedavisi son derece konforlu bir operasyondur. Vaser liposuction ile erkek meme büyümesinde yağ içerik kolaylıkla 0,5-1cm lik tek kesiden alınıp hasta aynı gün evine gönderilebilmektedir. 1-2 gün içerisinde masa başı işine dönmesi mümkündür. Eğer erkekte yağ dokusundan ziyade meme dokusu fazla ise; önce Vaser Lipo ile yağ dokusu alınır. Kalan meme dokusu da kontrollü bir şekilde memenin kahverengi kısmının kenarından (daha az iz kalması için) ufak bir kesi ile çıkartılır. Her iki uygulama da ameliyat ve sonrası hasta açısından oldukça konforludur. Bırakmış olduğunuz telefon numarasından arkadaşlarım size ulaşacaktır.

Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluDoç. Dr. Tarık ÇavuşoğluPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

1972 yılında Ankara’da doğdu. 1990-1996 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde tıp eğitimini tamamladı....

Profili Görüntüle
Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu - İletişim

Adres:Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 31/8 Çukurambar Çankaya Ankara

E-Posta:tarikmdgmail.com
bilgivaserlipo.com.tr

Soru Sor

Gizlilik bilgileriniz bizimle güvende.

Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluDoç. Dr. Tarık ÇavuşoğluPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Telefon: 0312 220 4426