Hasta Yorumları
VİDEOLAR

Karın Germe Abdominoplasti

telefon +90312 220 4426
Karın Germe Abdominoplasti

Karın Germe Abdominoplasti

Karın germe ameliyatları aşırı kilo alıp verme ve hamilelik sonrası oluşan karında sarkma, gevşeme ve çatlak görünümünün düzeltilmesi için yapılan edilen bir estetik girişimdir.

Fazla derinin ve yağların alınması, karın kaslarındaki şişmanlık ve gebeliğe bağlı deformasyonunun düzeltilmesi(diyastazis rekti onarımı) oluşan bir estetik cerrahi işlemidir.

Özellikle sonrasında düz bir karına sahip olmak isteyen hastalar için ideal ve kalıcı bir çözümdür.

Karın Germe Abdominoplasti ile Klasik Karın Germenin Farkı

Klasik Karın Germe ameliyatında Liposuction sınırlı bölgelere ve bir miktar çekinilerek yapılan bir işlemdi. Zira üst karın derisini besleyen damarları zedeleme riski sebebi ile ancak belli bir bölgeye sınırlı olarak yapılmaktaydı.Vaser karın germe ameliyatlarında ise Vaser liposuction ile kombine edildiğinde rahatça hemen her bölgeye liposuction yapılabilmekte,bel oyuğu ve karın bölgesi ideal şekilde oluşturulabilmektedir. Vaser Liposuction klasik Liposuction’a göre damar ve sinir yapılara daha az vermesi sebebi ile Vaser Karın Germe ameliyatı;

 1. Her bölgeye liposuction yapıldığından daha başarılı ve sonuçlar daha iddialıdır,
 2. Daha kansız bir operasyondur,
 3. Hastalar günlük yaşamlarına daha erken dönebilmekte,
 4. Morluk,şişlik ve ödem daha az olmaktadır.

Kimler Karın Germe Abdominoplasti için uygun adaylardır?

 1. Doğum sonrası kilolarını veremeyen kadınlar,
 2. Doğum sonrasında özellikle alt karın bölgesindeki deride sarkma ve gevşeme oluşan kadınlar,
 3. Hızlı kilo alıp verme sonucu karın bölgesinde sarkma, deri kalitesinde azalma görülen kadın ve erkekler,
 4. Doğum sonrası alt karın bölgesi derisinde çatlaklar(stria) oluşan kadınlar ideal adaylardır.

Karın Germe Abdominoplasti ameliyatı öncesinde neler yapılmalıdır?

Aspirin ve kan sulandırıcı(antiagregan)  ilaçlar, yeşil çay, multivitaminler operasyondan bir hafta önce kesilir(sürekli kullanılan ilaçlarınızı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz). Sigara Vaser Karın Germe (Vaser Abdominoplasti)  operasyonu öncesi ve sonrası bir süre kullanılmamalıdır. Operasyon günü hastaneye gelmeden makyaj yapılmamalı, oje sürülmemelidir, takı takılmamalıdır. Operasyon öncesi 6 saat yemek ve su alınmamalıdır. Operasyondan 1-2 saat öncesi hastanede olunmalıdır. Odanız sizin için hazırlanır ve teskin edici ilaçlar ile ameliyata hazırlanırsınız. Operasyon günü ve sonraki birkaç gün için size yardımcı olacak birisi sizin için faydalı olacaktır..

Karın Germe Çeşitleri Nelerdir? Sizin için hangisinin uygun olacağı nasıl belirlenir?

En sık “Tam Karın Germe” ve “Mini Karın Germe” ameliyatları yapılmaktadır.

Tam Karın Germe: Tam karın germe operasyonu göbek deliğinin altındaki karın bölgesinde çatlak ve göbeği aşırı sarkmış hastalar için uygundur. Tam karın germe operasyonunda eski göbek deliği yerinde yeni bir göbek deliği oluşturulmaktadır. Vaser Karın Germe (Abdominoplasti) iç çamaşırı içinde kalacak şekilde kasıkta bir iz ve ek olarak göbek deliği çevresine yuvarlak kesi izi kalmaktadır. İşlem sırasında karın üstü bölgeyeve simit bölgesine Vaser Liposuction da uygulanarak sonucun başarılıolması sağlanır. Operasyon karın kaslarındaki zayıflık ve fıtıklaşmalar onarılır takviyeler yapılır. Bu sayede hastanın daha düz bir karnı oluşturulurken hem de ileride bu bölgede oluşabilecek fıtıklar engellenir.

Mini karın germe(Abdominoplasti): Kasık üstünde biraz daha küçük bir kesi ile yapılmaktadır. Kadınlarda Sezeryan kesisi üzerinden biraz daha yanlara uzatılarak yapılır. Daha çok alt karın bölgesinde doğum sonrası ya da kilo alıp vermeye bağlı minimal sarkma-gevşeklik ve çatlak(stria) şikayetleri olan kadınlarda tercih edilir. Operasyonda göbek deliğine dokunulmamakta, kalitesiz deri kısmı ve çatlak içeren bölge tedavi edilmektedir. Mini karın germe ameliyatı 1-2 saat arası sürmektedir.Aynı ilem sırasında karın kaslarında gerekli onarım(diyastazis rekti onarımı) yapılabilmektedir. Germe işlemi sınırlı bir bölgede olacağından göbek çevresinde iz kalmayacaktır. Vaser Liposuction bu yöntem ile beraber kullanılır ve karındaki bölgesel tüm fazlalıklara müdahale edilerek aynı seansta bel oyuğu ortaya çıkartılır, tüm karın ve sırt bölgesi şekillendirilir.

Sizin için en uygun vücut şekillendirme ameliyatına hangisidir? Nasıl karar verilir?

Sadece Vaser Liposuction ile karın bölgeniz şekillenebilir mi? Yoksa Vaser Karın germe için uygun bir aday mısınız? Bu kararı aşağıdaki kriterlere göre vermekteyiz. Öncelikle karın bölgesindeki deri kalitesi ve bölgesel yağ dağılımı muayene esnasında değerlendirilir. Stria(çatlak) ve derinin elastikiyet kabiliyeti, bölgesel yağlanmanın derecesi belirlenir. Deri kalitesinin düşük olması ve çatlakların varlığı bizi Karın Germe(Abdominoplasti) operasyonuna yönlendirir. Beraberinde eşlik eden karın ön duvarı zayıflığı(üst karın bölgesinde bombelik) ve göbek fıtığı da yine Karın Germe(Abdominoplasti) operasyonu için uygun bir aday olduğunuzu gösterebilir. Zira karın germe ameliyatında bu patolojilere de müdahale şansımız bulunmaktadır. Sadece doğum sonrası kilolarınızı attınız alt karında gevşeklik, deformite ve çatlaklar mevcut ise Mini Karın Germe(Abdominoplasti) ameliyatı yeterli olabilirken, üst karın bölgesinde yığılma deri ve yağ fazlalığı da eşlik ediyorsa Tam Karın Germe (Abdominoplasti) ameliyatı için uygun bir adaysınız demektir. Hastanın özel durumları da belirleyici olabilir. Hiçbir şekilde ameliyat izi istemeyen hastalarda ve sonraki 1 sene içerisinde gebelik planlayan hastalarda Karın Germe (Abdominoplasti) önerilmez. Doğum sonrasında emzirme bitene kadar ameliyat ertelenir. Karın germe(Abdominoplasti) ameliyatı olan hastalar bu ameliyattan 1 sene sonrasında doğum yapabilir.

Karın germe Abdominoplasti ameliyatı hazırlık sürecinde neler yapılır?

Bu dönemde eğer sigara içiyorsanız buna ameliyattan 4 hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar ara vermelisiniz.. Eğer kullanıyorsanız E vitamini, yeşil çay, aspirine ve benzeri kan sulandırıcılara ara vermelisiniz. Ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınınız. Geçirilen herhangi bir üst solunum yolları enfeksiyonu operasyonun ertelenmesine sebep olacaktır.

Karın germe Abdominoplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Tam Karın germe (abdominoplasti),hastanın durumuna ve yapılacak işlemlerin çerçevesine göre 2-4 saat, Mini Karın germe (abdominoplasti) 1-2 saat sürebilir. Kesi sezeryan izinin her iki tarafa uzatılması şeklinde ve iççamaşırı içinde kalacak şekilde planlanır. Mini Karın germede kesi hattı daha kısadır ve göbek yeri değiştirilmeyebilir. Ameliyat sırasında karın kaslarında bir zayıflık veya fıtıklaşma varsa, burası onarılır veya akviye edilir, fazla deri çıkartılarak vücuttan uzaklaştırılır. Mini karın germede yapılan kesi ve çıkartılan deri daha sınırlıdır.Mini Karın germe işleminde de kas onarımı yapılabilir. Göbek deliğinin yeri değişmez. Operasyon bittikten sonra deri birkaç kat gizli dikiş ile içeriden ve estetik dikiş ile dışarıdan dikilir.. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı emmek için dren adı verilen düzenekler yerleştirilir.

Karın germe Abdominoplasti ameliyatı ve sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve Vaser Liposuction işlemi ile birlikte yaklaşık 3,5-4 saat sürmektedir. Mutlaka tam teşekküllü hastane şartlarında yapılmalıdır. Her ameliyatta olduğu gibi başarı bir ekip işi olup anestezi, operasyonun yapıldığı hastanenin bakım ve ameliyathane şartları ve ameliyat sonrası bakım ekibi(hemşire, hastabakıcı yardımcı sağlık personeli v.s) başarıyı tamamlayıcı ögelerdir. Bu sebeple doktorunuza beni hangi hastanede opere edeceksiniz sorusunu sorunuz. Karın germe işlemi sonrası hastanede 1 gece kalınır, 2-3 hafta boyunca uygun ve konforlu bir korse giyilir. Karın germe ameliyatı sonrasında ilk günler ödem(şişlik) ve bir miktar morluklar olabilir. Ağrılar hastaneden çıkınca ağızdan alınacak hafif ağrı kesiciler ile giderilebilecek düzeydedir. Genellikle hastalar 2 hafta sonra işlerine geri dönebilir. İlk 3-4 ay süresince ameliyat izleri pembe renkte ve sert kıvamda iken, altı ay ile bir yıllık süre içerisinde düzleşerek solacaktır.

Vaser Liposuction Yaptıranlar3
 • Sayın doktorum Tarık Çavuşoğlu; ile ilk tanışmam bi arkadaşımın tavsiyesi üzerine oldu. Randevu aldım ve karın germe ameliyatı için görüşmeye gittiğimde mütevazi tavrı güler yüzü ile bana çok pozitif geldi. Ve ben doktorumu buldum ben ameliyat olurum dedim.

  10.10.2017 Selma.K - Tümünü Göster
 • Merhabalar yaşım 45 uzun zamandır bölgesel yağlanma problemim vardı. Doğum artı yemek derken kilolarım aldı başı gitti.

  22.08.2017 Fatma Ç. - Tümünü Göster
 • İki doğumdan sonra bedenime aynada bakamaz hale gelmiş bir kadındım. Ta ki 6 ay kadar önce Dr. Tarık Çavuşoğlu ile tanışana kadar. Veremediğim kilolarımın yanında, karnım, bacaklarım, kollarım sarkmaya başlamıştı.

  01.08.2017 Nihan T. - Tümünü Göster
 • F
  Fatma Gürler09.12.2017

  Hocam doğum sonrası 20 kilo verdim ama hem simit bölgesindeki yağlar kaldı hem de karnım sarktı. Eskiden ince bir belim vardı. Vaser liposakşın ile karın germe ameliyatı benim sorunlarıma çare midir?

  Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu

  Vaser lipo ile karın germe ameliyatı tek seansta doğum veya hızlı kilo verme gibi sebeplere bağlı, karın bölgesindeki sarkmaları tedavi ederken aynı zamanda tüm gövde şekillendirmeyi sağlar. Aynı ameliyatta fazla deri ve dokular uzaklaştırılır, karın düz ve şekilli hale getirilir, bel oyuğu oluşturulur ve karın kasları onarılır.(Diyastazis Rekti Onarımı)

Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluDoç. Dr. Tarık ÇavuşoğluPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

1972 yılında Ankara’da doğdu. 1990-1996 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde tıp eğitimini tamamladı....

Profili Görüntüle
Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu - İletişim

Adres:Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 31/8 Çukurambar Çankaya Ankara

E-Posta:tarikmdgmail.com
bilgivaserlipo.com.tr

Soru Sor

Gizlilik bilgileriniz bizimle güvende.

Doç. Dr. Tarık ÇavuşoğluDoç. Dr. Tarık ÇavuşoğluPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Telefon: 0312 220 4426